Historia

Jan Wojdak , zanim rozpoczął działalność w zespole Wawele, był założycielem takich formacji wokalno-instrumentalnych jak: Duchy, Wawelskie Smoki, Górale. Później przyszedł Mini Max , z którym występował w Starym Teatrze w Krakowie, odtwarzając muzykę Zygmunta Koniecznego w spektaklu „Biesy” wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę. Z tą sztuką przez trzy lata Jan Wojdak jeździł po Polsce i świecie.

W 1972 roku, mistrz melodyki stanął na czele zespołu WAWELE, dokonując pierwszych profesjonalnych nagrań dla warszawskiego Studia „Rytm” Witolda Pogranicznego. W tej historycznej sesji zarejestrowano trzy piosenki : „Mleczarz”, „Kup mi księżyc” i „Ballada o trzech kotach” z tekstami Ewy Lipskiej, Tadeusza Śliwiaka i muzyką Jana Wojdaka.

Po tych nagraniach talent kompozytorski Jana Wojdaka dostrzegły także inne rozgłośnie radiowe, telewizja i wykonawcy zagraniczni. Dość powiedzieć, że przeboje lidera WAWELI znalazły się w repertuarze m.in. takich wykonawców, jak Jana Kocianova, Jiri Korn, Jerzy Połomski, Krystyna Giżowska, Andrzej Dąbrowski.

Liczne grono fanów zespołu WAWELI zapewne dobrze pamięta lata 1978-1980. Wówczas to Jan Wojdak ze swoją grupą przewodził plebiscytom przebojów „Lata z Radiem”. Zdystansował innych wykonawców piosenkami „Biały Latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Alalija” Utwory Jana Wojdaka wygrywały również w plebiscytach „Interstudia” ośmiu europejskich stolic. Śpiewane były na festiwalach w Sopocie i Opolu. Doczekały się dwóch dwudziestominutowych filmów telewizyjnych w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, które dokumentowały artystyczny dorobek WAWELI. Pierwszy , zatytułowany „Zostań z nami melodio” miał premierę w 1979 roku i był realizowany w Krakowie, Koszęcinie i Tyńcu z udziałem zespołu „Śląsk”. Film niejednokrotnie emitowany był w telewizjach na całym świecie.

Premiera drugiego filmu Grzegorza Dubowskiego „Na strunach gitary”, kręconego w malowniczych plenerach Krakowa, Tarnowa, Zalipia, Ciężkowic, zbiega się w czasie z innym ważnym wydarzeniem muzycznym w naszym kraju. „Miłosny zawrót głowy” Jana Wojdaka zdobywa tytuł „Teledysku roku 1987”. Honorowane były również inne hity krakowskiego kompozytora i wykonawcy „Dom, który czeka” (prestiżowa nagroda Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu), „Biały latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”. Każdy przyzna, że piosenki te wytrzymały próbę czasu i dziś, na jakże innym rynku muzycznym nie boją się konkurencji. Mało tego są grane dosłownie w całej Polsce i na wielu regionalnych przeglądach muzycznych i festiwalowych. Są nawet takie miejscowości, gdzie organizuje się specjalne festiwale tego krakowskiego zespołu, a na nich dzieci i młodzież śpiewają ponadczasowe przeboje skomponowane właśnie przez Jana Wojdaka.

WAWELE zajmują też poczesne miejsce w specjalistycznych wydawnictwach książkowych, encyklopediach muzycznych i leksykonach.

Bogdan M. Jankowski uwiecznił ten nietuzinkowy zespół w książce „O muzyce rozrywkowej”, Ryszard Wolański w „Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej”, Jan Kadecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła i Wojciech Zając w „Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej”.

W 2002 roku POMATON EMI wydał płytę CD z serii „Złota kolekcja” prezentując na niej część dorobku zespołu. Złota kolekcja to wyjątkowe albumy ze specjalnie wyselekcjonowaną najlepszą polską muzyką prezentującą wyłącznie największe przeboje i najlepsze piosenki.

POLSKIE RADIO S.A. w serii „Niepokonani” wydało pozostałą część znanych i lubianych piosenek WAWELI.

Ponadto w 2002 roku Jan Wojdak otrzymał kilka nagród:

– Rada Miasta Krakowa przyznała prestiżowy Medal Kraków 2000 Zespołowi za dotychczasową działalność twórczą i koncertową oraz za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

– Jan Wojdak za działalność koncertową na rzecz dzieci a także twórczość im poświęconą, decyzją Międzynarodowej Kapituły został Kawalerem Orderu Uśmiechu

– Decyzją Prezydenta RP Jan Wojdak uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi, a odznaczenie to wręczono na specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

W 2002 roku Zespół wydał nową autorską płytę z udziałem gwiazd polskiej piosenki. Wraz z Janem Wojdakiem i Zespołem WAWELE na płycie zaśpiewali: Irena Jarocka, Halina Frąckowiak, Krystyna Giżowska, Mirosław Breguła (Uniwerse), Jacek Dewódzki (Dżem), Sławek Wierzcholski (Nocna Zmiana Bluesa).

Na singlach ukazało się kilka piosenek promujących nową płytę. Wśród nich znalazły się:

WAWELE & JAN WOJDAK „Miłość jak pochodnia” – piosenka zajęła w kilku plebiscytach na przebój lata 2002 pierwsze miejsce, aby w rezultacie w Ogólnopolskim Plebiscycie 17-stu Rozgłośni Regionalnych zająć 5 miejsce.

WAWELE & JACEK DEWÓDZKI „Zapytaj o mnie”

WAWELE & MIREK BREGUŁA „Dopóki jest nadzieja”

WAWELE & JAN WOJDAK „Rower nie pije i nie pali”

WAWELE & SŁAWEK WIERZCHOLSKI „Serce za serce” – piosenka stała się oficjalnym hymnem MONARU

WAWELE & HALINA FRĄCKOWIAK „Gdzie siódme niebo”

WAWELE & KRYSTYNA GIŻOWSKA „Serca gość”

WAWELE & JAN WOJDAK „Tańca bóg”

Prezentacja płyty „Miłość jak pochodnia” odbyła się na konferencji prasowej w Warszawie z udziałem dziennikarzy prasy, radia i telewizji reprezentujących grono autorytetów zajmujących się muzyką. Udział wzięli również znani twórcy i wykonawcy.

Efektem ich udziału były liczne publikacje i recenzje (np.: Teleexpres, Polsat, TV Sat Magazyn, Przegląd, Dziennik Polski), które wysoko oceniły wartość kompozytorską i wykonawczą zaprezentowanych piosenek, uznając płytę jako najlepszą wydaną w ostatnich latach w Polsce.

Film telewizyjny Leszka Bonara pt. „30 lat Waweli” nakręcony dla TVP1 i przez nią wyemitowany w dniu 23 lipca 2002r był podsumowaniem i jednocześnie promocją nowej twórczości zespołu „WAWELE”. Duża oglądalność tego programu sprawiła, że do Zespołu wciąż napływają gratulacje niemal z całego świata.

W 2005 roku Zespół wydał kolejną płytę pt: „Żółte plaże”, na której znalazły się 3 nowości „Gienio z Krynicy”, „Białe jachty”, „Każdy jest mądry” oraz 8 największych przebojów nagranych na nowo w towarzystwie kwartetu smyczkowego Ma Non Troppo. Są wśród nich m.in.: „Żółte plaże”, „Biały latawiec”, „Mleczarz”, „Zostań z nami melodio”.

W 2008 roku Zespół Wawele obchodził Jubileusz 35-lecia. Firma A.A. MTJ z Warszawy z tej okazji wydała box pt.: „Zostań z nami melodio” a w nim 5 CD, na których znalazło się 100 wybranych piosenek z całego okresu działalności + DVD (12 teledysków) oraz książeczka z opisem i historią zespołu.

TVP3 o/Kraków pod redakcją Zbigniewa Liśkiewicza zrealizowała 20-sto minutowy program o zespole przypominając największe przeboje zespołu i prezentując nowe piosenki.

Podczas Koncertu Jubileuszowego, który odbył się 24 listopada 2008 r w Filharmonii Krakowskiej – Jan Wojdak otrzymał od Prezydenta Miasta Krakowa Profesora Jacka Majchrowskiego order„Honoris Gratia” a od Firmy AA MTJ „złotą płytę” za w/w box pt.: „Zostań z nami melodio”.

17 września 2009 zespół Jan Wojdak & Wawele otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego nagrodę„za działalność na rzecz polskiej kultury muzycznej”

11 marca 2011 r ukazała się nowa płyta zespołu pt.: „Ballady z walizki”. Wydawcą płyty jest A.A. MTJ z Warszawy.

 

© 2016 by Wawele.com.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.